Sprchová hlavice s filtrem

Sprchová hlavice s filtrem vám přinese zdravé sprchování bez chloru, těžkých kovů a bakterií. Vaše pokožka bude jemná, zdravá a hydratovaná. Dokonce dojde k zastavení tvorby bakterií na kůži a jako bonus ušetříte spoustu vody! Přečtěte si jak je to doopravdy.

Sprchová hlavice s filtrem vám může způsobit zcela opačný efekt, než to, proč jste si ji koupili. Poslední metr sprchové hadice a sprchová hlavice jsou nejrizikovějším místem v rozvodech vody v domácnosti vůbec.

Pozor na nebezpečné bakterie

Důvodem je to, že sprchovou hlavicí se můžete dotýkat těla a často také podlahy, což může na hlavici přenést nebezpečné bakterie. Dalším důvodem je, že po ukončení sprchování dochází k postupnému vysychání vnitřních prostor hlavice a konce hadice. Všudypřítomné bakterie na vnitřních stěnách jsou vystaveny stresu a na to reagují tak, že se začnou více množit a dochází tak k vytvoření biofilmu. Je to jejich přirozený ochranný mechanismus. Problém a rizika množení bakterií ve sprše je málo známý a opomíjený. Při sprchování dochází k tvorbě aerosolů, které obsahují nebezpečné bakterie a mohou způsobit nemoci plic, očí, horních cest dýchacích či infikovat otevřená zranění. Rizika spojená s bakteriemi jsou závažná. Často zmiňovaná rizika jako kontakt se stopovým množstvím těžkých kovů vyskytujících se ve vodě či chloru jsou zcela zanedbatelná.

Bakterie Legionelly

Když sprchovou hlavici s filtrem, tak vyměnitelným

Sprchové hlavice s filtrem najdete v různých provedeních. Samotný filtr se může stát také rezervoárem pro množení bakterií a proto je třeba jej pravidelně měnit. Nejrizikovější jsou tedy hlavice, kde nelze vyměnit filtr. Obvykle jsou to ty, které místo skutečného filtru nabízí filtry obohacující vodu až s magickými schopnostmi, ale ve skutečnosti vodu obohacují spíše o bakterie. Nejvyšší příčku co do rizika získávají průhledné filtry. Světlo umožňuje ještě agresivnější množení bakterií – průhlednost je dobrá pro marketing, ale ne pro vaše zdraví.

Další variantou filtrů jsou vyměnitelné integrované filtry nebo přídavné filtry, které se přidávají mezi sprchovou hadici a hlavici. Obvykle obsahují siřičitan vápenatý CaSO3 pro odstranění chloru a také mechanicky zachytávají případné částice rzi či písek z rozvodů. Tyto typy filtrů jsou výrazně méně nebezpečné než první jmenované, ale přínos pro vaše zdraví a sprchování je sporný.

Přídavné filtry bývají často těžké a případné upuštění sprchy může poškodit vybavení koupelny. Výměna filtru je doporučována výrobcem po nějakém intervalu, nicméně kvalita vody a obsah rozpuštěných látek v ní je u nás vysoký a proměnlivý dle lokality. V některých místech vydrží malý filtr používaný u sprchových hlavic 6 měsíců, ale jinde např. v Brně vydrží ten stejný filtr pouze měsíc. Nemáte jak objektivně zhodnotit stav filtru a místo benefitů filtrace můžete mít u sprchové hlavice filtr, který bude spíše sloužit jako zdroj kontaminace vody.

Sprchová hlavice s filtrem a úspora vody

Nabídka sprchový hlavic s filtrem je velmi omezená. Sprchové hlavice s filtrem často deklarují, že nabízí také úsporu vody, ale buď chybí o této funkci informace, nebo je deklarovaná úspora při tlaku např. 2 barů, což je výrazně méně, než je v ČR běžné. Při běžném tlaku vody, poteče sprchovou hlavicí více vody a nebude se jednat o úsporu a v případě nízkého tlaku hlavice nebude fungovat.

Sprchová hlavice s filtrem a vodní kámen

Dalším problémem je absence technologií pro odstranění vodního kamene. U většiny běžných sprchových hlavic najdete silikonové nopy, jejichž přejetím lehce odstraníte vodní kámen, který je dalším místem, kde se množí nebezpečné bakterie.

Sprchová hlavice s filtrem recenze

Z výše uvedených informací si můžete udělat obrázek sami. Na internetu najdete jen omezené množství recenzí. Sprchové hlavice, které jsme sami vyzkoušeli působily obecně dojmem nekvalitních materiálů a zpracování. Samo o sobě je také vypovídající, že sprchovou hlavici s filtrem nenajdete u žádného předního výrobce sprchových hlavic. Všechny produkty jsou spíše levné hlavice se zavádějícím marketingem.

Existuje kvalitní sprchová hlavice s filtrem?

Hlavice ne, ale můžete ji nahradit kvalitním řešením. Jak jsme již zmínili výše, největším problémem jsou bakterie, které běžné filtry neodstraní. Jediným řešením je reverzní osmóza. Nicméně pro odstranění rozpuštěných látek a zbytků chloru vám bude stačit osadit vaši domácnost filtrační kartuší.